۱۴ میلیون تن گندم امسال در کشور تولید می‌شود

۱۳۹۹-۰۱-۳۰ ۳:۴۸ ق.ظ 2081 بازدید

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، اسماعیل اسفندیاری پور در برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر با اشاره به آغاز برداشت گندم در استان های دارای اقلیم گرم و خشک جنوب، گفت: این استان ها از جمله استان بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، منطقه جیرفت، شهرستان کهنوج و شهرستان قلعه گنج در جنوب کرمان، شهرستان مهر در جنوب استان فارس و شهرستان هندیجان و شهرستان‌های مجاور استان خوزستان آغاز شده است.

 وی ادامه داد: برداشت گندم به تدریج بعد از مناطق خشک جنوب در  مناطق معتدل مانند  استان خوزستان و استان‌های هم اقلیم از هفته اول خرداد ماه آغاز خواهد شد.

اسفندیاری ‌پور با اشاره به اینکه آخرین برداشت گندم در اواخر مردادماه در اقلیم سرد خواهد بود، خاطرنشان کرد: دوره برداشت گندم در کشور حدود ۴ ماه و نیم به طول می‌انجامد.

مجری طرح گندم با اشاره به اینکه امسال وضعیت بارش مناسب و مطلوب بوده است، افزود: امسال با توجه به بارندگی ‌ها،  سال پر محصولی را خصوصاً برای گندم نوید می‌دهد.

۶میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم در سال جاری

اسفندیاری پور گفت: سطح کشت گندم حدود ۶ میلیون هکتار است که حدود ۲ میلیون هکتار آن به صورت گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم به صورت دیم کشت می‌شود و می‌توان گفت که دو سوم سطح کشت گندم کشور با آب سبز (آب باران)  تامین و آبیاری می‌شود.

مجری طرح گندم ادامه داد: برآورد اولیه با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور  است.

خریدتضمینی  ۱۰.۵ میلیون تن گندم  از کشاورزان

وی با بیان اینکه حدود ۱۰.۵ میلیون تن امکان خرید تضمینی گندم وجود دارد، گفت: البته استمرار شرایط مطلوب برای ظرفیت تولید بیشتر وجود دارد؛ زیرا دوره کشت و برداشت گندم کشور هرکدام  ۱۰۰ روز طول می‌کشد، خوشبین هستیم که تغییرات به نفع تولید کشور باشد.

وی با اشاره به خرید تضمینی گندم از کشاورزان، گفت: مطابق قانون، مسئولیت خرید گندم تضمینی کشور و دانه‌های روغنی از جمله کلزا به عهده شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی است و این شرکت در گذشته در حوزه فعالیت وزارت جهاد کشاورزی فعال بوده که از سال گذشته زیر مجموعه وزارت صمت شده و هماهنگی ها در این زمینه  به صورت مشترک انجام می‌شود.

اسفندیاری‌پور با بیان اینکه دستورالعمل های لازم در اوایل اسفندماه تهیه و ارسال شد و مراکز خرید در مناطق جنوبی فعال است، گفت: سامانه‌ها نیز ساماندهی شده است، البته متولی پرداخت وجه بانک کشاورزی است که وزارت صمت و یا شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی براساس مصوبات مجلس و دولت تامین نقدینگی آن را انجام می‌دهند.

مجری طرح گندم ادامه داد: در استان‌هایی که برداشت گندم در آنها شروع شده تاکنون حدود ۲۰ هزار تن گندم برداشت که تحویل مراکز خرید شده و پرداخت آن نیز بلافاصله انجام شده است.

اسفندیاری پور با بیان اینکه کشاورزان باید بر اساس مصوبه دولت، خرید از طریق سامانه پهنه بندی و  ورود اطلاعات را از طریق مراکز خدمات انجام دهند، افزود: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی این اطلاعات را در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار می‌دهد؛ کشاورزانی که به هر دلیل تاکنون اطلاعات را وارد این سامانه نکرده‌اند سریعاً از طریق مراکز خدمات و به تناسب شرایط کرونا مراجعه کنند و این مهم را انجام دهند تا در دریافت محصول از طرف شرکت بازرگانی دولتی دچار اختلال نشوند.

برداشت گندم توسط ۱۷ هزار کمباین در کشور

وی درباره شرایط پیش‌آمده و بیماری کرونا برای برداشت گندم، گفت: ۱۷ هزار دستگاه کمباین برداشت گندم را انجام می دهند که ۱۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین مهاجر هستند.

مجری طرح گندم ادامه داد: در مسیر مهاجرت برای برداشت گندم از استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و پلیس ناجا تقاضا داریم تا در رسیدن هر چه سریع‌تر این کمباین‌ها در مسیر تردد، کمک کنند تا به خاطر بیماری کرونا، برداشت محصولاتمان دچار اختلال نشود.

مجری طرح گندم افزود: ستاد سوخت و وزارت نفت نیز با تامین به موقع و به میزان کافی سوخت کمباین‌داران و رانندگان کامیون‌ها  که حمل و نقل محصولات را بر عهده دارند؛ کمک کنند تا بزرگ‌ترین فعالیت اقتصادی در بخش کشاورزی که بیشتر از ۳۶ هزار میلیارد تومان در بخش برداشت گندم است به نحو مطلوب انجام شود.

وی یادآور شد: ستاد سوخت بر عهده وزارت نفت است و تسهیل و روان‌سازی در آن انجام شود تا کامیون‌داران و کمباین‌دارها معطل نشوند و سوخت مورد نیاز خود را به راحتی دریافت کنند تا عملیات برداشت به راحتی انجام شود.

تولید ۱۰۰ درصدی بذر گندم در کشور

اسفندیاری‌پور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تولید بذر گندم در کشور اشاره کرد و ادامه داد: بذر گندم ۱۰۰ درصد  در داخل کشور تولید می‌شود و ما هیچ وابستگی در این خصوص نداریم.

وی با اشاره به عدم پرداخت یارانه به شرکت‌های تولیدکننده در سال ۹۷ و ۹۸، گفت: شرکت‌های تولید کننده بذر گندم ۱۳۰ میلیارد تومان یارانه از سال ۹۷ و ۹۸ طلبکار هستند؛ از رئیس سازمان برنامه و بودجه با توجه به  برنامه بذر سال آینده، خواهش می‌کنم در کوتاه‌ترین زمان ممکن و حداکثر تا پایان فروردین‌ماه این منابع تخصیص داده شود و تا امکان خرید بذر برای کشت جدید فراهم شود و امنیت غذایی ما دچار مشکل نشود.

مجری طرح گندم در پایان گفت: کشاورزانی که جدای از مناطق اقلیم گرم و خشک جنوب هستند باید به دستورالعمل‌های سموم تدارک دیده شده عمل کنند، زیرا بیماری‌های متعدد قارچی در مزارع گندم به خصوص در مزارع آبی و پر باران افزایش پیدا خواهد کرد.

https://www.maj.ir/

سوالات و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا اطلاعات قسمتهای ستاره دار را پر نمایید

طراحی و بهینه سازی توسطمکعب جادویی