وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی کشور تکذیب شد/ دامپزشکی: استاندارد ایران از اتحادیه اروپا سختگیرانه تر است

۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۸:۲۲ ق.ظ 1620 بازدید

سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه ای با رد وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی کشور اعلام کرد استاندارد ایران در این زمینه از اتحادیه اروپا سختگیرانه تر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،   سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه ای با رد وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی کشور اعلام کرد:” اظهارات شخصی بعنوان کارشناس در برنامه شبکه سه  سیما کذب محض، غیر علمی ، غیر مستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومى است.

بر اساس برنامه های توسعه ای انجام گرفته در کشور ، در حال حاضر ۴۰۰ کارخانه شیر پاستوریزه در کشور فعال هستند و در حوزه‌ تولید شیر خام رتبه ۱۱ دنیا هستیم.

بیشتر بخوانید

در حوزه‌ تأمین ماده اولیه کارخانجات لبنی تعداد ۱۶۰۰ مرکز جمع‌آوری شیر خام و صنایع وابسته در حال فعالیت هستند. در این مراکز در چهارچوب ضوابط بهداشتی دامپزشکی کنترل های تخصصی بهداشتی اعم از نمونه برداری و آزمایشات لازم صورت می پذیرد و حمل و نقل شیر و فراوردهاى آن با مدرنترین روش های بهداشتی صورت می پذیرد و حتی تردد وسائط نقلیه شیر و فرآورده های لبنی رصد و پایش می شود که مواد اولیه ۴۰۰ کارخانه تولید لبنیات کشور را فراهم می کنند.

برنامه های بهداشتی سلامت شیر و فرآورده لبنی در تمامی سطوح از جمله مدیریت بهداشت گاورداری ها، مدیریت بهداشت در مراکز جمع آوری شیر و مدیریت بهداشت در کارخانجات شیر و لبنیات مطابق با استانداردهای ملی و کدکس آلیمانتاریوس ( استاندارد بین المللى) صورت می پذیرد. تمامى این مراحل تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت بصورت دائم و مستمر صورت می پذیرد.

مزید استحضار در سطح گاوداری سه نوع مدیریت وجود دارد یکی از مدیریت های بسیار مهم در هر گاوداری مدیریت بهداشت و تغذیه می باشد که در اینجا سختگیرانه ترین استانداردها برای کنترل میران «آفلاتوکسین» صورت می پذیرد. استاندرد میزان افلاتوکسین در ذرت دامی در کشور ما برابر با ٥ در میلیارد می باشد و این در حالی است که استاندارد اتحادیه اروپا برای آفلاتوکسین چهار برابر(۲۰ ppb ) استاندارد ملی ایران می باشد.”

به گزارش تسنیم، بهادر حاجی محمدی بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران به تازگی در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سه سیما در ارتباط با آلودگی های میکروبی شیر و  فرآوردههای لبنی در کشور  اظهار کرد: وجود روغن پالم در لبنیات رسوایی بود که توسط وزیر بهداشت وقت تایید شد اما درباره وجود وایتکسی در شیر جای نگرانی وجود ندارد و در صورتی که این امر مشاهده شده باشد، به صورت موردی است.

وی افزود: به جای نگرانی و توجه به روغن پالم و وایتکس در فرآورد های لبنی، مسئولان باید به سموم دیگری مانند آفلاتوکسین توجه کنند.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با اشاره به  جنجال ورود چند صد هزار تن ذرت آلوده به کشور گفت: در صورتی که دام از ذرت یا هر گونه علوفه  آلوده به آفلاتوکسین استفاده کند، این ماده وارد شیر حیوان می شود.

وی با بیان اینکه در میان ۱۰ کشور خاورمیانه ایران رتبه آخر را از لحاظ  میزان وجود سم آفلاتوکسین در شیر را دارد گفت: بر اساس تحقیق انجام شده ۳۳ در صد شیر های عرضه شده در کشور به سم آفلاتوکسین  آلوده بوده اند.

حاجی محمدی گفت: بر اساس  گزارش های موجود میزان سم آفلاتوکسین موجود در شیر های تولید در استان تبریز ۶۲ درصد، مشهد ۵ درصد، شیراز ۱۷ درصد، ساری ۶۰ درصد و اردبیل ۳۳ درصد است.

وی با بیان اینکه وجود این سم در شیر منجر به سرطان به ویژه سرطان کبد می شود گفت: میزان وجود سوم آفلاتوکسین  در شیر در کشور بالا است که مصرف آن نگرانی هایی را برای سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران ادامه داد: متاسفانه یا خوشبختانه سرانه مصرف شیر در ایران بسیار کم است به همین دلیل پیش از این اینکه بزرگسان در معرض خطر باشند، خطر اصلی متوجه کودلان و خردسالان است.

حاجی محمدی گفت: با توجه به اینکه خردسالان و کودکان وزن کمتری دارند میزان تحمل آنها در برابر سم آفلاتوکسین موجود در شیر نیزکمتر است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه حرارت و جوشیده شدن شدن شیر هیچ تاثیری بر روی آفلاتوکسین ندارد بنابراین حتی شیرهای پاستوریزه نیز از این آلودگی مبرا نیستند.

حاجی محمدی با بیان اینکه مشکل موجو در این باره مدیریتی است گفت: متولی بهداشت شیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اما  مسئولیت نظارت بر آلودگی در شیر با سازمان دامپزشکی  تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی است و سازمان دامپزشکی باید به وزارت بهداشت منتقل شود تا بتوان بر روی آن نظارت داشت.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران اظهار داشت: شیر را نمی توان از سبد کودکان حدف کرد باید مسولان به این موضوع جدی ورورد کند تا مشکل برطرف شود.

منبع : www.tasnimnews.com

سوالات و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا اطلاعات قسمتهای ستاره دار را پر نمایید

طراحی و بهینه سازی توسطمکعب جادویی