سیل ۶۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی ۱۹ استان کشور وارد کرد/جزئیات اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای کمک رسانی به مناطق سیل زده

۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۶:۱۸ ق.ظ 2164 بازدید

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: سیل اخیر تا تاریخ هجدهم فرودین ماه سال جاری ۶۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان و تولیدکنندگان در ۱۹ استان درگیر کشور خسارت وارد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر عبدالمهدی بخشنده با اعلام این خبر افزود: گسترش خسارات وارده در برخی از استان های کشور مانند گلستان، خوزستان، مازندران و لرستان بیشتر و در سایر استان ها درصد خسارت کمتر بوده است.

وی گفت: متاسفانه خسارات وارده در استان خوزستان در حال گسترش بوده و نهایی نشده است.

بخشنده افزود: ۷۶ درصد کل خسارات در ۴ استان خوزستان، گلسنان، مازندران و لرستان حادث شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تاکنون با ورود آب و آبگرفتگی در ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و ۱۱۰ هزار هکتار از باغات استان های درگیر سیل، این واحدها بین ۱۰ الی ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند.

بخشنده گفت: در سیل اخیر، ۲۵ هزار راس دام سبک، ۱۱۰۰ راس دام سنگین، ۹ مییلون قطعه طیور، ۵۱ هزار کلنی زنبور عسل و ۱۱۰۰ واحد آبزی پروری و پرورش ماهی تلف شده و تخریب گردیده‌اند و ۲۵ کارخانه صنایع تبدیلی نیز دچار خسارت عمده شده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین خسارات گسترده‌ای به تاسیسات آب و خاک و امور زیربنایی این استان ها وارد شده و مطابق برآورد انجام گرفته تاکنون ۱۱۵۰ حلقه چاه ۱۸۶۰ رشته قنات، ۱۹۰۰ ایستگاه پمپاژ و برداشت آب و همچنین مقادیر بسیار زیادی از دهنه‌های برداشت آب از رودخانه‌ها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و جاده‌های بین مزارع در این استان ها آسیب جدی دیده‌اند و خسارات وارده بالا می‌باشد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: از واحدهای آسیب دیده در بخش زراعی و باغی ۱۸ درصد، طیور ۱۰۰ درصد، واحدهای تولید دام ۱۰ درصد و زنبور عسل ۷ درصد بیمه بوده‌اند که با دستور وزیر جهاد کشاورزی مطابق قراردادهای منعقده تولیدکنندگان با صندوق بیمه کشاورزی پرداخت حق بیمه آنان از پانزدهم فرودین ماه جاری آغاز و انشاالله با سرعت ادامه خواهد یافت.

بخشنده اذعان کرد: متاسفانه اغلب خسارت دیدگان بیمه نبوده‌اند که دولت با استفاده از منابع ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در حال تصویب چگونگی پرداخت و تامین منابع لازم برای پرداخت خسارت می‌باشد.

وی یادآوری کرد: با توجه به وقوع سیل در دو استان گلستان و مازندران در اواخر اسفندماه، دولت در تاریخ یازدهم فروردین ماه امسال مصوبه خوبی برای این دو استان شامل ۴۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض، ۲۲۰۰ میلیارد تومان تسیهلات ارزان قیمت باکارمزد ۴ درصد و سه سال امهال تسهیلات بانکی دریافت شده توسط خسارت دیدگان را تصویب و ابلاغ کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاوزی با اشاره به این که رئیس بانک مرکزی روز گذشته پرداخت تسهیلات یاد شده را به ۵ بانک کشور ابلاغ کرده است، خاطرنشان ساخت: سازمان برنامه و بودجه اختصاص ۵۰ درصد کمک‌های بلاعوض را انجام داده و دستورالعمل چگونگی پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات را نیز وزیر جهاد کشاورزی در روز جاری ابلاغ کرده است.

بخشنده اظهار امیدواری کرد استانداران این دو استان با همکاری دستگاه های ذیربط در اسرع وقت پرداخت‌ها را شروع نمایند.

وی گفت: برای سایر استان های خسارت دیده از جمله خوزسنان و لرستان در سیل نیز وزیر جهاد کشاورزی برآورده خسارات وارده تاکنون را روز گذشته به وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد بحران کشور ارائه کرده است که امیدواریم ظرف یکی دو روز آینده با مصوبه هیات دولت، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان و تولیدکنندگان این استان ها نیز تصویب و بلافاصله عملیاتی شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: تسریع در تامین پرداخت خسارات کشاورزان از اولویت‌های کاری دولت و وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

بخشنده با بیان این که ظرف یک ماه گذشته تمامی همکاران ما در ستاد وزارتخانه و سازمان جهاد کشاورزی استان ها به صورت ۲۴ ساعته درگیر پشتیبانی و کمک به کشاورزان آسیب دیده بوده اند، اظهار داشت: بسیج ۷۶۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و سبک و اعزام ۱۴۰۰ نفر از نیروهای کارشناس و پشتیبانی این وزارتخانه در امر کمک‌رسانی، مرمت سیل‌بندها، ایمن سازی چاه‌ها و ایستگاههای پمپاژ، جابجایی و اسکان موقت ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین، تامین و توزیع ۳۰ هزار تن نهاده‌های دامی، ۳۲۰ تن آرد، ۱۰‌ هزار پرس غذای گرم، دفن بهداشتی دام‌های تلف شده و واکسیناسیون یک میلیون راس دام های مربوط به این مناطق از جمله اقدامات همکاران ما در استان های درگیر سیل بوده است.

منبع :  http://www.maj.ir

سوالات و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا اطلاعات قسمتهای ستاره دار را پر نمایید

طراحی و بهینه سازی توسطمکعب جادویی