خرید ۲۴۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در سال جاری برای حمایت ازکشاورزان

۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۱۰:۲۰ ق.ظ 2076 بازدید

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از خرید ۲۴۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در سال جاری برای حمایت از کشاورزان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد گفت: از این میزان نزدیک به ۱۵۰ هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و ۹۰ هزار تن به شکل توافقی از کشاورزان خریداری شده است؛ در حالی که میزان گوجه‌فرنگی خریداری شده به وسیله تعاون روستایی از کشاورزان در طول ۶۰ سال گذشته فقط ۳۰ هزار تن بوده است.

به گفته وی، خوشبختانه امسال ۲۴۰ هزار تن گوجه فرنگی به ازای هر کیلوگرم با قیمت متوسط ۹۵۰ تومان در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که رکوردی بزرگ در طول تاریخ فعالیت این سازمان محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان این که در سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت قیمت این محصول افزایش قابل توجهی یافت، تصریح کرد: این موضوع سیگنال‌های اشتباهی به تولید کنندگان داد که امسال هم می‌توانند همچنان با کشت گوجه فرنگی و حتی افزایش سطح زیر کشت با افزایش قیمت رو به رو شوند.

وی اضافه کرد: متاسفانه اقتصاد ایران از منحنی‌های تارعنکبوتی پیروی می‌کند یعنی با همین سیگنال‌هایی که داده می‌شود کشور یکسال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید به خصوص در بحث سبزی و صیفی مواجه می‌شود.

شیرزاد با بیان این که کشورمان با تولید کم و بیش هفت میلیون تن گوجه فرنگی در سال، همواره بین رتبه‌های خوب دنیا است، خاطرنشان کرد: ایران به دلیل تنوع آب و هوایی جزو ۱۰ کشور دنیا در زمینه تولید رب گوجه‌فرنگی، فروش و صادرات این محصول است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: به طور کلی از مرداد ماه امسال با افزایش تناژ بالای تولید گوجه فرنگی در کشور و به تبع کاهش قیمت این محصول، وزارت جهاد کشاورزی با دستور مقام عالی وزارت دستورالعمل خرید توافقی محصول گوجه فرنگی را به قیمت هر کیلوگرم ۱۱۵۰ تومان صادر و به استان‌های سطح کشور ابلاغ کرده است .

وی افزود: خوشبختانه اتحادیه‌ها از محل منابع داخلی خود موفق شدند در پنج استان گوجه‌خیز کشور ۹۰ هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری و به کارخانه‌های تولید رب تحویل دهند.

این مقام مسوول اضافه کرد: خرید‌های توافقی گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور از ۲۷ مرداد متوقف و خرید حمایتی در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

به گفته وی، قیمت خرید گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار به ازای هر کیلوگرم ۱۱۵۰ تومان تعیین شد که هم اکنون این محصول با کسر سبد، حمل و نقل، توزیع و باسکول در همه استان‌های کشور بین ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ تومان از کشاورزان خریداری و تحویل کارخانه‌های تولید رب می‌شود.

شیرزاد تصریح کرد: تاکنون در مجموع نزدیک به ۱۵۰ هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و ۹۰ هزار تن به شکل توافقی از کشاورزان خریداری و همین طور ۳۰ هزار تن رب گوجه فرنگی در کشور تولید شده است.

www.maj.ir

سوالات و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا اطلاعات قسمتهای ستاره دار را پر نمایید

طراحی و بهینه سازی توسطمکعب جادویی