ایجاد کمربند حفاظتی مناطق آلوده و غیرآلوده در جنگل‌های زاگرس/ ایستگاه‌های ترویجی و تحقیقاتی زاگرس در استان‌های غرب کشور برپا می‌شود

۱۴۰۱-۰۴-۲۱ ۷:۴۹ ق.ظ 327 بازدید

وزیر جهاد کشاورزی از ایجاد کمربند حفاظتی مناطق آلوده و غیرآلوده در جنگل های زاگرس با روش «BT» خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی‌نژاد امروز در نشست هم‌اندیشی مدیریت آفت جوانه‌خوار و برگخوار جنگل‌های زاگرس که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و جمعی از مسئولین ستادی و استانی مرتبط با این موضوع برگزار شد‏، بر روش ترکیبی مبارزه به عنوان روش کوتاه مدت تاکید کرد و گفت: برای این منظور باید نشستی مشترک با حضور مسوولان سازمان حفظ نباتات کشور، موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و … برگزار شود و پروتکل آنی برای استفاده در روش‌های ترکیبی مبارزه به عنوان سند در آن تصویب شود.

وی تصریح کرد: ضروری است سند جامع حفاظت و مدیریت پایدار زاگرس در اسرع وقت انجام شود و امیدواریم بتوانیم در کارگروه ملی آن را تصویب و به دولت برسانیم.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه شبکه مراقبت، رصد و پایش در این زمینه باید راه‌اندازی شود، یادآور شد: در این پهنه‌بندی‌ها باید مناطق آلوده را مشخص کنیم تا هرساله با رصد و پایش بتوانیم رشد و کاهش و توقف آن را مشخص کنیم و در این خصوص گزارش به دغدغه‌مندان زاگراس اعم از مردم و نخبگان ارائه دهیم.

وی همچنین از ایجاد کمربند حفاظتی مناطق آلوده و غیرآلوده با روش «BT» خبر داد و یادآور شد: تله نوری و محلول‌پاشی باید توسط بسیج وزارت جهاد کشاورزی و بسیج مردمی و با استفاده از ظرفیت‌های حفظ نباتات انجام شود تا زاد و ولد را در این حوزه کاهش دهیم.

مقام عالی وزارت تصریح کرد: باید این آفت را در دسته آفت عمومی قرار داده و برای آن مصوبه بگیریم تا بتوانیم هر ساله برای مبارزه با آن اعتبار داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی از مذاکره با سازمان مدیریت بحران برای تامین اعتبار در خصوص مبارزه با این آفت خبر داد و یادآور شد: جوانسازی جنگل از اهم تصمیمات در این حوزه است.

وی از کاشت یک میلیارد نهال در کشور خبر داد و گفت: باید در قالب تامین مالی کاشت یک میلیارد نهال توسط معادن و حوزه‌های فعال چوب عملیاتی شود؛ البته باید به سمت مردمی‌سازی این مهم حرکت کنیم و احیای جنگل را را به مردم بسپاریم.

ساداتی‌نژاد ایجاد ایستگاه‌های ترویجی و تحقیقاتی زاگرس در استان‌های غرب کشور را نیز مطرح کرد و گفت: باید این ایستگاه‌ها با ظرفیت‌های استانی ایجاد شود.

وی همچنین از ایجاد اطلس آفات برای سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد و گفت: باید این اطلس مکتوب برای این سازمان ارسال شوند تا بدانند که ما با چه آفات عمومی و چه هزینه هایی روبرو هستیم.

www.maj.ir

سوالات و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.لطفا اطلاعات قسمتهای ستاره دار را پر نمایید

طراحی و بهینه سازی توسطمکعب جادویی